, 2022/4/22
Hogyan készítsd el a Ghee-t, plusz 10 egészségügyi előny, ami meglep! Ismerd meg az egyszerű, évszázados folyamatot, amely a vajból ghee-t csinál - az autentikus indiai konyha legízletesebb alapját. A vajból a tejszárazanyag eltávolítása laktózmentessé, jól emészthetővé, nyugtatóvá, gyulladáscsökkentővé teszi, és növeli a füstpontját, csökkentve ezzel a rákkeltő anyagoknak való kitettségünket.
Íme az új kedvenc zsiradékom - Ghee! Míg Indiában voltam, beleszerettem a ghíbe. Megtudtam, hogy a tehenek szentek a hinduk számára, akik vegetáriánus étrendjükben nagymértékben támaszkodnak a tehéntejre, leggyakrabban a chai-ban, a joghurt (túró) és a paneer készítésében, és természetesen a ghee készítésében. Kiderült, hogy a ghínek nem csak hihetetlen íze van (finom diós, füves és földes), de valójában nagyon is nyugtató, tápláló és tele van egészségügyi előnyökkel.Íme az új kedvenc zsiradékom - Ghee! Míg Indiában voltam, beleszerettem a ghíbe. Megtudtam, hogy a tehenek szentek a hinduk számára, akik vegetáriánus étrendjükben nagymértékben támaszkodnak a tehéntejre, leggyakrabban a chai-ban, a joghurt (túró) és a paneer készítésében, és természetesen a ghee készítésében.
Mi az a ghee?
A ghí az indiai konyha alapja. Ez tehénvaj, amelyet lassan és alacsony hőfokon melegítettek, majd leszűrtek, hogy eltávolítsák az összes tejszilárd anyagot - a kazeint és a savót. Egy lépéssel tovább főzik, mint a tisztított vajat, ami gyönyörű aranyszínűvé, diós ízűvé és kellemes illatúvá teszi.
A ghít különösen előnyössé teszi, hogy a tej szilárd anyagainak hevítése és szűrése során szinte az összes laktózt eltávolítják, így laktózmentes.
Ez egyben tartósítja is a vajat, lehetővé téve, hogy hosszú ideig eltartható legyen, ami egy ősi, Indiában évezredek óta alkalmazott technika.
Nézze meg, hogyan készítsünk ghít! | 60 másodperces videó
Hogyan készítsünk ghí videót
A Ghee és a vaj előnyei:
Könnyebben emészthető: A ghee többnyire laktózmentes, így sok laktózérzékeny ember számára könnyebben emészthető, mint a vaj.
A ghí füstpontja magasabb, mint a vajé. Magas hőmérsékleten sok olaj instabil elemekre, úgynevezett szabad gyökökre bomlik, amelyekről köztudott, hogy sejtkárosodást okozhatnak, és összefüggésbe hozhatók a rák kialakulásával. A ghí füstpontja 485°F, így a magas hő hatására megőrzi szerkezeti integritását.
A ghí enyhíti a gyulladást. Butirátot tartalmaz, egy olyan zsírsavat, amelyet az immunrendszer olyan válaszreakciójával hoznak összefüggésbe, amely enyhíti és nyugtatja a gyulladást.
A ghí vírusellenes tulajdonságokkal is rendelkezik.
A ghí használható égési sérülések kezelésére.
A ghí E-vitamint tartalmaz, az egyik legerősebb antioxidáns, amely az élelmiszerekben található. Az antioxidánsok felkutatják és semlegesítik a szabad gyököket, amelyek betegségekhez vezethetnek.
A ghí segít megnyugtatni az emésztőrendszert azáltal, hogy segít gyógyítani és helyreállítani a gyomornyálkahártyát. A vajban lévő kazein és tejsavófehérjék, gyakran okozhatnak érzékenységet az embereknél, ezek a ghível mind eltávolításra kerülnek.
Rendkívül tápláló. A ghí nagy mennyiségben tartalmaz A-, D-, E- és K-vitamint.
A ghí segíti a szervezetben a zsírban oldódó vitaminok felszívódását.
A ghí teljesen természetes. A ghíhez semmi extra nem kerül hozzá, és nem erősen feldolgozott, mint sok magolaj.
Mindezek mellett a ghít leginkább diós, földes, karamellás íze és aromája miatt szeretem, ami az indiai ételeket egy következő szintre emeli.
És tisztázzuk, nem azt mondom, hogy a ghít kell zabálni. Használjuk mértékkel, mint a vajat vagy az olajat a főzés során.
Mivel egészségügyi okokból igyekszem minden magvas olajat eltávolítani a konyhámból, főzéskor főként a ghíre, az olívaolajra, az avokádóolajra, a kókuszolajra és a fűvel táplált vajra hagyatkozom.
Hozzávalók
Módszer
1. LÉPÉS
Melegítsük fel a vajat egy kis, erős serpenyőben, és alacsony lángon, keverés nélkül főzzük 15-20 percig, vagy amíg a tejszilárdság barnulni kezd, és a vaj aranyszínűvé válik. Kapcsoljuk le a hőfokot, és hagyjuk a serpenyőt néhány percig állni.
2. LÉPÉS
Béleljünk ki egy fémszitát muszlinnal vagy erős konyhai papírral, és tegyük egy hőálló tál fölé. Öntsük bele az olvasztott vajat, ügyelve arra, hogy a megbarnult tejszilárdság a serpenyőben maradjon. Hagyjuk néhány percig, hogy a tálba csöpögjön, majd tegyük át egy üvegbe. Mivel a ghí nem tartalmaz nedvességet vagy tejszárazanyagot, szobahőmérsékleten akár három hónapig is eltartható, de extra hosszú élettartam érdekében a hűtőben is tárolható.
Mi a ghí, a tisztított vaj, amit kanállal ehetünk?
Nem tudunk betelni ezzel a diós ízű, főzésre alkalmas zsírral. Ez a történet a Healthyish Pantry része, egy cikkgyűjtemény, amely az általunk legjobban szeretett alapanyagokat bontja meg. Kattints ide a teljes útmutató elolvasásához - és aztán töltsd fel a készleteidet. A ghít könnyű szeretni. Hihetetlenül finom, olyan, mint az ultradús francia vaj (vagyis a jó anyag), amelyet finoman karamellizáltak és sima kenhetővé alakítottak.
Raktárstabil és magas füstölési ponttal rendelkezik, így szinte ideális étolaj. A jellegzetes ízű zsírnak pedig mély gyökerei vannak a jól bevált ayurvédikus gyakorlatokban. Sok mindent lehet szeretni, de mi is pontosan a ghí, és hogyan lehet a legjobban kihasználni a jótékony hatását? A ghee tisztított vaj, azaz vaj, amelyet megpároltak és átszűrtek, hogy eltávolítsák belőle a vizet.
Franciaországban a tisztított vaj nem főzött tejszárazanyagból áll, így nagyon tiszta, édes ízű terméket kapunk. Ehhez képest a ghít alacsony hőfokon addig főzik, amíg a tejszárazanyagoknak esélyük nem lesz enyhén megbarnulni, ami enyhén diós, karamellizált hangulatot eredményez. A ghee tárolható, magas füstölési ponttal és mélyen diós ízzel rendelkezik.
A ghí évszázadok óta kulcsszerepet játszik az Ayurvédában, ahol gyulladáscsökkentő, emésztésjavító és terápiás tulajdonságai miatt becsülik. Még a védikus teremtés mítoszában is megjelenik, amikor Prajapati istenség a semmiből ghít teremtett, és a tűzbe öntötte, hogy megformálja az utódait.
Miért szeretjük:
A vaj tisztítása a víz eltávolításával magasabb füstpontot eredményez - körülbelül 465º F, szemben a vaj 350º F-jával. A tisztítási folyamat eltávolítja a kazeint és a laktózt is, így a ghee alkalmas a tejtermékekre érzékenyek számára. A víz hiánya a ghít még polcstabilabbá is teszi, ami azt jelenti, hogy hűtés nélkül hosszabb ideig tárolható. Csak arra ügyeljünk, hogy az üveget tartsuk távol a gőzölgő tűzhelyektől, ételektől és bármi mástól, ami baktériumokat juttathat be. (Ha elkezdesz érzékelni egy kellemetlen ízt, kapard le a felső szintet, és inkább a hűtőszekrényben tárold.)
A ghí magas Omega-3 zsírsav- és vajsavtartalmú, rövid szénláncú zsírsav, amelyről úgy gondolják, hogy jót tesz a gyomor-bélrendszerednek. De mindenekelőtt a ghee fűszeres, diós ízéért ájulunk el - némelyik ghee még a cajeta (karamellizált kecsketej) ízére is hasonlít. Ez a gazdag ízmélység elnyerte ételszerkesztőink támogatását, akik a ghít krémes italok tetejére, fűszerek elegyítésére és a homártekercsek extra finomsággal való megcsepegtetésére használják.
Mit kell keresni?
A ghee otthoni elkészítéséhez kezd azzal, hogy egy lábasban addig párolod a vajat, amíg a tejszárazanyag le nem süllyed, majd nagyon alacsony hőfokon főzd, amíg aranybarnára nem süllyed. (Egy kiló vajnak legalább 45 percig kell főzni, a nagyobb tételeknél pedig még hosszabb időre van szükség). A vaj körülbelül 20%-ban vízből áll, így a víz eltávolítása a párolás révén 80%-os hozamot eredményez. Más szóval, minden öt evőkanál ghíre egy evőkanálnyi vaj elvész, ezért a ghí drága tud lenni. Az üveges cuccok még drágábbak, mert az elkészítésük sok munkával jár!
Fölszálló habot lefölözzük, majd a visszamaradt folyadékot egy finom szűrőn át szűrjük le, amíg csak a megbarnult szilárd anyagok maradnak. Aranyszínű folyadékot kell hagynia: ghít. Ha vonakodsz a barkácsolástól, számos kiváló ghee-termék is kapható. A BA vezető élelmiszeripari szerkesztője, Claire Saffitz az Ancient Organics híve, és azt írja: "ez a cucc annyira illatos és ízletes, hogy egy hét alatt az üveg egyharmadát elhasználtam".
Hogyan használd:
A ghí fröccsenés és égés nélkül főz, így ideális a magas hőfokon történő főzéshez. Sütés előtt dörzsölje be a zöldségeket, pároljon meg fokhagymát és gyömbért, vagy cseppentsen egy kanálnyit a forró italokba, például a chaiderbe a reggeli energiabomba érdekében. A ghí ugyanúgy használható, mint bármely más főzőzsír, de ha befejező olajként használjuk, akkor a gazdag, fűszeres íz igazán érvényesülni fog. Csak figyelmeztetésképpen: a ghee összetéveszthetetlen ízéről nehéz leszokni.
Főzz ghível!