, 2022/5/2

A mikrozöldségek a kaliforniai éttermekben való 1980-as évekbeli megjelenésük óta egyre népszerűbbek. Ezek az aromás zöldek, más néven mikrofűszernövények vagy zöldségkonfetti, gazdag ízűek, és a legkülönfélébb ételekhez adnak üdvözlendő színfoltot.

microgreens

Kis méretük ellenére táplálkozási szempontból nagyot ütnek, gyakran magasabb tápanyagtartalommal rendelkeznek, mint az érettebb zöldségzöldségek. Ez teszi őket bármely étrend jó kiegészítőjévé. A mikrozöldségek fiatal zöldségzöldségek, amelyek körülbelül 1-3 hüvelyk (2,5-7,5 cm) magasak.

Aromás ízűek és koncentrált tápanyagtartalommal rendelkeznek, és különböző színűek és textúrájúak.

Mik azok a mikrozöldségek?

A mikrozöldségek fiatal zöldségzöldségek, amelyek valahol a csírák és a bébi leveles zöldségek között helyezkednek el. Intenzív aromás ízük és koncentrált tápanyagtartalmuk van, és többféle színben és textúrában kaphatók. A mikrozöldségeket bébinövényeknek tekintik, amelyek valahol a csíra és a bébi zöld között helyezkednek el.

Ez azt jelenti, hogy nem szabad összetéveszteni őket a csírákkal, amelyeknek nincsenek levelei. A csírák növekedési ciklusa is sokkal rövidebb, 2-7 nap, míg a mikrozöldségeket általában 7-21 nappal a csírázás után szedik, amint a növény első valódi levelei megjelennek. A mikrozöldségek jobban hasonlítanak a bébi zöldségekhez, mivel csak a száruk és a levelük tekinthető ehetőnek.

A bébi zöldfűszerekkel ellentétben azonban sokkal kisebb méretűek, és még betakarítás előtt eladhatók. Ez azt jelenti, hogy a növényeket egészben lehet megvásárolni és otthon feldarabolni, így életben maradnak a fogyasztásig. A mikrozöldségeket nagyon kényelmes termeszteni, mivel számos helyen termeszthetők, többek között a szabadban, üvegházban és akár az ablakpárkányon is.

Különböző típusú mikrozöldségek

A mikrozöldségeket sokféle magból lehet termeszteni.

A legnépszerűbb fajtákat a következő növénycsaládok (1) magjaiból termesztik:

Brassicaceae család: Karfiol, brokkoli, káposzta, vízitorma, retek és rukkola.

Asteraceae család: Saláta, endívia, cikória és radicchio.

Apiaceae család: Kapor, sárgarépa, édeskömény és zeller.

Amaryllidaceae család: Fokhagyma, hagyma, póréhagyma

Amaranthaceae család: Amarant, quinoa, mángold, répa és spenót.

Cucurbitaceae család: Dinnye, uborka és tök

Az olyan gabonafélék, mint a rizs, zab, búza, kukorica és árpa, valamint a hüvelyesek, mint a csicseriborsó, bab és lencse, szintén termeszthetők mikrozöldségekké.

A mikrozöldségek íze változó, amely a fajtától függően a semleges, fűszeres, enyhén savanyú vagy akár keserű ízű is lehet. Általánosságban elmondható, hogy az ízük erősnek és koncentráltnak tekinthető.

A mikrozöldségek táplálóak

A mikrozöldségek tele vannak tápanyagokkal. Bár tápanyagtartalmuk kissé eltérő, a legtöbb fajta káliumban, vasban, cinkben, magnéziumban és rézben gazdag

A mikrozöldségek a jótékony növényi vegyületek, például az antioxidánsok nagyszerű forrásai is. Ráadásul tápanyagtartalmuk koncentrált, ami azt jelenti, hogy gyakran magasabb vitamin-, ásványi anyag- és antioxidáns-szintet tartalmaznak, mint ugyanannyi érett zöldfűszer.

A mikrozöldségeket az érettebb zöldfajtákkal összehasonlító kutatások szerint a mikrozöldségek tápanyagtartalma akár kilencszer magasabb is lehet, mint az érett zöldfajtákban található tápanyagtartalom. A kutatások azt is kimutatták, hogy a polifenolok és más antioxidánsok szélesebb választékát tartalmazzák, mint érett társaik. Egy tanulmány 25 kereskedelmi forgalomban kapható mikrozöldségben mért vitamin- és antioxidáns-koncentrációt.

Ezeket a szinteket aztán összehasonlították az USDA nemzeti tápanyag-adatbázisában az érett levelekre rögzített szintekkel. Bár a vitamin- és antioxidánsszintek eltérőek voltak, a mikrozöldségekben mért szintek akár 40-szer magasabbak voltak, mint az érettebb levelek esetében. Ez azt jelenti, hogy nem minden tanulmány számol be hasonló eredményekről.

Egy tanulmány például összehasonlította a csírák, a mikrozöldségek és a teljesen kifejlett amaránt növények tápanyagszintjét. Megállapította, hogy a teljesen kifejlett növények gyakran ugyanannyi, ha nem több tápanyagot tartalmaztak, mint a mikrozöldségek. Ezért, bár úgy tűnik, hogy a mikrozöldségek általában magasabb tápanyagszintet tartalmaznak, mint a kifejlettebb növények, ez a szóban forgó fajtól függően változhat.

A mikrozöldségek egészségügyi előnyei

A zöldségfogyasztás számos betegség alacsonyabb kockázatával hozható összefüggésbe. Ez valószínűleg a bennük található nagy mennyiségű vitaminnak, ásványi anyagoknak és jótékony növényi vegyületeknek köszönhető. A mikrozöldségek hasonló, sőt gyakran nagyobb mennyiségben tartalmazzák ezeket a tápanyagokat, mint az érett zöldségek. Mint ilyenek, hasonlóan csökkenthetik a következő betegségek kockázatát:

Szívbetegségek: A mikrozöldségek gazdag forrásai a polifenoloknak, az antioxidánsok egy olyan csoportjának, amely a szívbetegségek alacsonyabb kockázatához kapcsolódik. Állatkísérletek azt mutatják, hogy a mikrozöldségek csökkenthetik a triglicerid- és a "rossz" LDL-koleszterinszintet.

Alzheimer-kór: Az antioxidánsokban gazdag élelmiszerek, beleértve a nagy mennyiségű polifenolt tartalmazó élelmiszereket is, összefüggésbe hozhatók az Alzheimer-kór alacsonyabb kockázatával.

Cukorbetegség: Az antioxidánsok segíthetnek csökkenteni azt a fajta stresszt, amely megakadályozhatja a cukor megfelelő bejutását a sejtekbe. Laboratóriumi vizsgálatokban úgy tűnt, hogy a görögszéna mikrozöldségek 25-44%-kal fokozzák a sejtek cukorfelvételét.

Bizonyos rákos megbetegedések: Az antioxidánsokban gazdag gyümölcsök és zöldségek, különösen a polifenolokban gazdagok, csökkenthetik a különböző ráktípusok kockázatát. A polifenolokban gazdag mikrozöldségeknek várhatóan hasonló hatásuk lehet.Megbízható forrás.

Bár ez ígéretesnek tűnik, vedd figyelembe, hogy a mikrozöldségek ezekre az egészségügyi állapotokra gyakorolt hatását közvetlenül mérő tanulmányok száma korlátozott, és embereken egyiket sem sikerült megtalálni. Ezért több vizsgálatra van szükség, mielőtt határozott következtetéseket lehetne levonni.

Hogyan lehet a mikrozöldségeket beilleszteni az étrendedbe?

A mikrozöldségeket sokféleképpen be lehet illeszteni az étrendbe. Számos ételbe, például szendvicsekbe, wrapekbe és salátákba is beépíthetők.

A mikrozöldségeket turmixokba is keverhetjük vagy gyümölcslevekbe is tehetjük. A búzafűlé népszerű példa a levezett mikrozöldségekre.

Egy másik lehetőség, hogy pizzák, levesek, omlettek, curryk és más meleg ételek köreteként használjuk őket.

A lényeg

A mikrozöldségek ízletesek, és könnyen és sokféleképpen beépíthetők az étrendbe.

Általában nagyon táplálóak, és még bizonyos betegségek kockázatát is csökkenthetik.

Mivel otthon is könnyen termeszthetőek, különösen költséghatékony módja annak, hogy növelje a tápanyagbevitelt anélkül, hogy nagy mennyiségű zöldséget kellene vásárolnia. Mint ilyenek, érdemes kiegészíteni az étrendedet.